Tanévnyitó

Csáki Enikő aligazgatónő tanévnyitó gondolatai:

 Kedves diákok, kedves szülők, nagyszülők, kollégák tisztelt vendégek! 

      Bár még érezzük a nyár forróságát, mégis ma kezdetét veszi a 2023-2024-es tanév.

Magunk mögött hagyjuk a pihenést, a csodálatos nyaralást, a vízpart melletti kikapcsolódást, a napozást, a finom ízletes fagylaltokat, a kalandokkal teli táborokat és kirándulásokat.

Ma ismét zajos lesz iskolánk valamennyi osztályterme és mindenki elfoglalhatja a kedvenc padját.

Benjamin Franklin szavai: ”A tudásra fordított befektetés fizeti a legmagasabb kamatot”

  Kívánok  mindenkinek sikerekben és egészségben gazdag új tanévet.

Somorai Árpád igazgató úr beszéde:

Tisztelt meghívottak! Tisztelt szülők! Tisztelt vendégek!
Kedves diákok! Kedves kollégák!

Örömmel, reménnyel, bizalommal vagyok jelen. Az elmúlt hetekben igyekeztünk mindent előkészíteni, hogy megfelelő, tanulást serkentő környezetben kezdhessük az új tanévet. Köszönet mindenkinek, aki ebben bármit is tett!
Kedves diákok!
Feltételezem, kipihentétek magatokat, kíváncsian, a találkozások örömével vagytok jelen.
Felteszem a kérdést: mire való az iskola, miért éri meg iskolába jönni?
Valószínű, mindannyiatoknak megvan a személyes válasza, hogy miért is jön iskolába: van, aki a tanulásért, van, aki a barátokért, van, aki azért, mert otthon a szülei mondták, hogy iskolába kell menni, olyan is lehet, akiben mindhárom megvan.
A híres Nobel-díjas magyar kutató Szent-Györgyi Albert a következőképpen fogalmazta meg:
Az iskola arra való, hogy az ember megtanuljon tanulni, hogy felébredjen tudásvágya, megismerje a jól végzett munka örömét, megízlelje az alkotás izgalmát, és megtalálja a munkát, amit szeretni fog.”
Egy kicsit ízlelem az idézetet:

Megtanulni tanulnia tudásvágy a tanulás alapja…megismerni a jól végzett munka örömét, az örömérzet mindennapi szükségletünk. Milyen jó lenne, ha ezt a jól elvégzett munka után tapasztalnánk meg, nem pótcselekvésekben keresnénk! Az alkotás izgalma... Biztos éreztétek már: egy szép rajz, egy jól sikerült fogalmazás megalkotása után … megtalálni a hivatást, amire meghívást kaptál…ez a legnagyobb kihívás ez, egy hosszú folyamat.

Az új tanévvel kapcsolatban néhány információt szeretnék megosztani:

Az idei tanévszerkezet hasonló lesz, mint a tavalyi – mely tartalmaz: öt tanítási egységet, öt vakációt, iskolánkban a zöld hét tavasszal, az iskola másként hét ősszel lesz.

  • Örömmel jelentem be, hogy iskolaudvarunk egy zöld övezettel bővült, melynek a bekerítése és berendezése az elkövetkező hetekben, hónapokban fog megvalósulni.
  • Idén a felsőboldogfalvi iskolában az előkészítő osztályt 15 kisdiák kezdi, Bán Ildikó tanító néni vezetésével.
    Kedves előkészítő osztályos diákok, Isten hozott titeket az iskolába, gondolom, nagyon vártátok már, hogy elkezdődjön az iskola. Kívánom, hogy érezzétek jól magatokat, maradjatok játékos, kíváncsi, tanulni kész gyerekek!
  • Két 5. osztály kezdi a 2023-2024-es tanévet, szívesen mutatom be az V. osztályok osztályfőnökeit: V. A osztályé Tamás Előd testnevelés szakos tanár, V. B osztályé Bálint Lehel történelem szakos, nagyon köszönöm, hogy vállaltátok az osztályfőnökséget!Kedves ötödik osztályos diákok!
    Nagyon örülök, hogy ma itt vagytok velünk, mint ötödikesek a tanévnyitón, lelkesen várom, hogy közösségben éljük meg a tanévet. Mindannyian nagyon fontos részei vagytok az iskolának, és bízom benne, hogy együtt alkotunk majd egy olyan közösséget, amelyben mindenki kibontakozhat és fejlődhet.
  • A mai alkalomra is hoztam egy bölcsességet, mely egyben egy feladat is, melyet gyakorolhatunk mindannyian az elkövetkező tanévben.

Egyszer, egy idősebb Cherokee indián így tanította az unokáit az élet dolgairól:
– Harc dúl bennem, egy szörnyű háborúskodás két farkas között.

Az egyik farkas képviseli a félelmet, a haragot, az irigységet, a sajnálkozást, az önteltséget, az önsajnálatot, a neheztelést, a megbántódást, a kisebbrendűségi és a felsőbbrendűségi érzést egyaránt, a hazugságokat, a büszkeséget és az egot.

A másik farkas pedig a bizalmat, a felelősségérzetet, a reményt, az együttérzést, a derűt és a nyugalmat, a szerénységet, a kedvességet, a jóindulatot, a barátságot, a bátorságot, a nagylelkűséget, az igazságosságot, a könyörületet és a részvétet, a hűséget és a hitet képviseli.

Ugyanez a harc folyik bennetek is és minden élő emberben.
A gyerekek pár pillanatig elgondolkoztak a hallottakon, majd az egyikük megkérdezte a nagyapját:
– Melyik farkas fog győzni?
Az öreg indián egyszerűen ezt felelte:
– Az, amelyiket tápláljuk.
Tisztelt jelenlévők, feltehetem magamnak a kérdést: az én bensőmben melyik farkas a nagyobb? – Mi az én válaszom? Melyiket szeretném, hogy nagyobb legyen? Az új tanév elején bátorítani szeretnék mindenkit, hogy mindennap válasszuk meg, hogy melyik farkast akarjuk táplálni, csak javasolni tudom, hogy azt tápláljuk, melyik jellemzője a nagylelkűség, a hála, az igazságosság, a jókedv, az együttérzés, a bizalom, a hűség. Ha ezek a jellemzők megerősödnek bennünk, akkor mi is közösségileg még erősebbé válunk, és sokkal könnyebben le tudjuk küzdeni a minden nap jelentkező új kihívásokat.

Tisztelt szülők! Köszönjük az iskola iránti bizalmat, kívánok mindannyiuknak jó egészséget és az iskolával szoros együttműködést gyerekeik érdekében.
Tisztelt kollégák!
Kív
ánok nektek sok erőt, türelmet, kreativitást, egészséget a következő tanévre, a jó Isten segítsen mindannyiunkat!
Sok sikert mindenkinek az új tanévben, köszönöm megtisztelő figyelmüket, hivatalosan megnyitom a 2023-2024-es tanévet.

V-VIII, 2 1

0

001

polgi

esperesCsoport