Az iskola igazgatójának, Tamás Zoltánnak tanévnyitó szavai:
Tisztelt Főesperes Úr, Tisztelt Pogármester Úrak, Tisztelt Vendégeink, Kedves Diákjaink, Tisztelt Szülők és Tisztelt Kollégák!
Szeretettel köszöntöm önöket/benneteket iskolánk idei tanévnyitó ünnepségén.
Jó volt reggel végignézni a mosolygós, pihent, kisé meglepett arcokat. Remélem, hogy mind diákjaink, mind pedig kollégáink feltöltődve, kipihenve, várakozással teli kezdik majd meg az új tanévet.
Tanévnyitó van. Egy kicsit elmerengtem, hogy miről is beszéljek, hiszen közel 30 éve kell, hogy előálljak ünnepi, köszöntő, ilyen-olyan beszédekkel. Mindig igyekeztem a hallgatóságot megtisztelni azzal, hogy nem ismétlem magamat, nem kapom elő a fiókból mondjuk a 10 évvel ezelőttit.
Tanévnyitó. Nyitunk. Úgy gondoltam, hogy egy kicsit járjuk körül a nyitás szót. Mit is jelent nyitni, kinyitni, megnyitni, nyitottá válni, vagy egyszerűen csak nyílni… mondjuk nyílni, mint a virág csak úgy bele a világba – elébe állni bárminek, ami jön, ami jönni akar, aminek jönnie kell. Vagy – benne van a nyíl szó is. A nyílvesszőnek mindig egy adott célt kell elérnie, miután az, aki a nyílvesszőt kilövi jól megnézi és megcélozza azt, amit el akar találni. Számunkra adott már a kitűzött cél és a nyílvesszőnk el kell induljon.
Az iskola kapuja megnyilt, legyünk mi is nyitottak, még nyitottabbak, ne féljünk attól, hogy sebezhetővé válunk közben, de tudjuk, hogy amikor jobban nyitunk a környezetünkre több olyan dologgal, emberrel is találkozhatunk, melyek meglephetnek bennünket. Ha nyitottak vagyunk megnő a világ, kitárulnak a lehetőségek, megtapasztalható az önbizalom. Ne féljünk nyitottnak lenni, attól tartva, hogy, ami elér az rossz, az fáj, mert az új tapasztalatok csak még több lehetőségre és választásra adnak újabb és újabb esélyt.
A nyitottság maga az élet, melynek átélésével megszabadulhatunk félelmeinktől és akkor bátrak leszünk. Ha már bátrak vagyunk, akkor merünk bízni egymásban, a világban, abban, amit mi itt közösen – szülők, tanárok – a gyermekekért, és az ők egészséges fejlődésükért, a bennük rejlő képességek és lehetőségek kiaknázásáért teszünk.
Az idei nyár sem telt el tétlenül iskolánkban. Nyitottak voltunk az újra, a szépre, a jóra, a hasznosra. Lehet, hogy furcsának tűnik, hogy még építkezésben vagyunk, de hamarosan befejezzük és akkor jól szigetelt, teljesen felújított, az új követelményeknek megfelelő épületben fogjuk tevékenységünket folytatni. Az anyagi alap egy része még várat magára, de remélem, hogy az önkormányzat segítségével, úgy ahogy idáig is, ez is megoldódik. Nemrég fejeztük be az új védőkerítések felállítását és az út felőli kerítéssel is szépült környezetünk, miután kivágtuk a már veszélyessé vált fenyőfákat. Ami a tantermeket illeti, ezek frissen meszeltek és sokakat közülük multimédiás eszközökkel szereltünk fel. Tehát minden adott a sikeres munkához.
De ezen anyagi befektetések mellett feltétlenül meg kell említsem, hogy a tanulók által elért eredmények terén, mi is történt az utolsó évzáró után. Büszkén mondom, hogy végzős nyolcadikosaink jól nyitottak, sikeresen vizsgáztak, szinte egytől-egyik az óhajtott tanintézményben folytatják tanulmányaikat. Kiemelkedő eredményként említeném meg, hogy a legismertebb udvarhelyi iskola úgymond legjobb osztályába 2 tanulónk jutott be, egyik közülük elsőnek megyénkből. És ez mellett csak érdekességként említem, hogy a záróvizsgán a megyében összesen öten értek el 10-es osztályzatot anyanyelvből és abból kettő a boldogfalvi iskola tanulója volt.
De nem csak a felvételin remekeltek diákjaink. Péter Edit tanárnő vezetésével az elsősegélynyújtó csoportunk megnyerte a megyei versenyt, ami megnyitotta az utat augusztusban egy jól megérdemelt balatoni táborhoz. 29 alsótagozatos tanulónk pedig egy pályázat útján elnyert Erzsébet táborból pénteken érkezett haza.
Most pedig hadd szóljak az idei tanév újdonságairól. Örvendetes, hogy a kisóvodások létszáma egyre gyarapodik. Újabb tanteremre volt szükség, amelyet sikerült kialakítani. Közülük 28-an napközis rendszerbe, hosszabbított programmal, 11-en pedig rövid programmal próbálnak beilleszkedni a rendszeres, de még mindig játékos munkába. Óvónőink száma eggyel gyarapodott, Szász Zita az idéntől a legkisebbek útját fogja egyengetni. 17 előkészítős tanuló teszi meg az első lépéseket az iskolában Bán Ildikó tanítónő segítségével. Az 5. osztály 24 tanulóval indul Péter Edit osztályfőnökkel. A kezdők előtt kinyílt egy kapu, egy új intézmény kapuja. A hagyomány kötelez. Kötelezi őket arra, hogy az iskola hírnevéhez méltó módon viselkedjenek, hogy tanulmányaik során egyéni képességeik birtokában, tudásuk legjavát adják. A többiek folytatják az elkezdett munkát. Idéntől a harmadik osztályosok osztálytanítója Györfy Judit lesz, a református hitoktatást Péter István fogja végezni. Mindkettőjüknek sok sikert kívánok az új munkahelyen. Újdonságnak számít, hogy az idéntől hivatalosan, a tanfelügyelőség jóváhagyásával megnyitjuk és elindul az „Iskola iskola után” program, amelyben 12 kisiskolás délutánonként 5 pedagógus vezetésével kiegészítő és felkészítő programban vesz részt. Ezen szám idővel még bővülhet.
Kedves diákok!
Mai világunkban, társadalmainkban – még akkor is, ha sokan másképp látják – az iskola szerepe és jelentősége sokkal nagyobb, mint korábban bármikor. Utat, alternatívát kell mutatni számotokra ebben a – mondhatnám úgy is – megtévedt világban, hogy érdeklődő, szociálisan elkötelezett, a társadalom irányában nyitott, a társadalom problémáira érzékeny, felelősséget vállalni képes felnőttekké váljatok, akik képesek majdan egy jobb világrend kialakulásához hozzájárulni.
Fontos, hogy megtanuljátok, hogy az egyént, a közösséget, a másik fél véleményét, nézőpontját tisztelni kell, ugyanakkor azt is, hogy saját álláspontotokat, meggyőződéseteket képesek legyetek megvédeni, szükség esetén azokat rugalmasan alakítani.
Szeretnénk bennetek a tudás vágyát felkelteni, az élethosszig tartó tanulás szépségeit, kihívásait és fontosságát megismertetni, kíváncsivá, motiválttá tenni a minket körülvevő világ összefüggéseinek a megismerésére és megértésére.
Ezen terveink megvalósításához széles körű társadalmi összefogásra számítunk, melyben az iskola valamennyi szereplőjének – nektek diákoknak, szüleiteknek, pedagógusainknak és nem utolsósorban a fenntartónak – egyaránt szerepet kell vállalnia, hiszen e nélkül ma iskolát sikeresen működtetni, fenntartani aligha lehetséges. Ezért is törekszünk munkánk során nyitottságra, mind a szülői közösséggel, mind pedig iskolánk fenntartójával minél szélesebb körű együttműködés kialakítására.
A nyitás szóval kezdtem. Tehát: Nyissunk! Higgyünk! Legyünk bátrak! Bízzunk!
Szabó Lőrinc szavaival élve:
„ falba léptem, – s ajtót nyitott a fal!
S láttam, történnek néha jó csodák,
amikért élni érdemes, tovább
botladozni máson s magamon át,
egyszerre sírva s egyszerre kacagva,
emberi sorsom hálásan fogadva,
mint égi kedvest, aki ha kiválaszt,
akkor szeret igazán, ha kifáraszt.
…ha érezzük, hogy nehéz, akkor talán jó úton járunk”
Tisztelt Vendégek, Kedves Diákok, Szülők és Kollégák!
Szent-Györgyi Albert mondta, hogy „olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája”. Ezzel a zárógondolattal, sok sikert kívánva mindenkinek, köszönöm meg megtisztelő figyelmüket, és egyben a 2018-2019-es tanévet hivatalosan megnyitom.